Джесика Пегула стига до четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция; Медисън Кийс е свалена

Джесика Пегула стана третата американка, достигнала до четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция в понеделник, но Медисън Кийс не успя да се присъедини към партито, тъй като тя катастрофира след бурния старт на мача й от четвъртия кръг на Ролан Гарос.

Световен номер 1 Ига Святекмеждувременно, пропусна първия сет, преди да преодолее китайския тийнейджър Джън Цинвен6-7 (5), 6-0, 6-2, за нейната 32-а поредна победа – изравнявайки третата най-дълга поредица от победи в женското турне от 2000 г. насам.

26-годишната Пегула, която е поставена под 11-и, следва да се изправи срещу Светек на четвъртфиналите.

След като загуби първия сет, Пегула отвърна на победата с 4-6, 6-2, 6-3 над румънските квалификации Ирина-Камелия Бегу и се класира за втория си пореден четвъртфинал от Големия шлем.

Не. 11 Pegula, чиито родители притежават Buffalo Bills на NFL и Buffalo Sabres на NHL, и Swiatek са единствените двама от топ 15, останали в класацията за жени.

Пегула, чиито две предишни проби до осминафиналите на турнири от Големия шлем дойдоха на Australian Open миналата година и тази година, пристигна в Париж с рекорд от 2-3 в кариерата на клей-корт майор, с едно участие в трети кръг.

31-годишната Бегу, която спечели и двете си предишни срещи срещу. Пегула в поредни сетове, падна до 0-3 в мачовете от четвъртия кръг на мейджърите. Тя беше глобена с 10 000 долара по-рано по време на Откритото първенство на Франция, след като хвърли ракетата си, която отскочи в трибуните и удари дете в трибуните.

Поредицата от победи на Swiatek от 20 сета приключи срещу Qinwen, но това беше без значение, тъй като серията от мачове достигна 32. Винъс Уилямс води този списък с 35 през 2000 г., следван от Серина Уилямс с 34 през 2013 г. и Жюстин Енен с 32 през 2008 г.

Swiatek, шампионът на Откритото първенство на Франция през 2020 г., се отърси от нехарактерно проблематичен участък и се върна, за да победи 19-годишния Qinwen.

Swiatektook поведе с 3-0 и 5-2 в първия сет, но не успя да го затвори, губейки общо пет сет точки. В тайбрека, Swiatek спечели пет последователни точки, за да поведе с 5-2 – и 74-тият Джън отговори, като отхвърли следващите пет точки. Това беше първият сет, отстъпен от Swiatek от 23 април.

Движението на Zheng не беше толкова добро в началото на втория сет и тя взе медицински таймаут, за да залепи горния си десен крак, докато загуби 3-0. Swiatek грабна осем поредни игри, за да притежава втория сет и поведе с 2-0 в третия и не позволи на преднината да се изплъзне.

Когато свърши, тя изкрещя „Хайде!“ и разтърси десния си юмрук.

По-рано в понеделник Кийс напълно загуби контрол след брилянтен начален сет, като се разби със загуба с 1-6, 6-3, 6-1 от руснака Вероника Кудерметова в Париж.

Ключове, номерът Поставената от 22 класа, която достигна до полуфиналите на Ролан Гарос през 2018 г. и следващите четвъртфинали, беше безсилна срещу Кудерметова, която използва тежък форхенд на корта Филип Шатрие, за да постави Кийс в защита.

Кудерметова се класира за първи път на четвъртфиналите на турнир от Големия шлем.

Кийс доминираше в началния сет, но загуби ритъм, след като Кудерметова взе почивка в банята преди втория сет.

Тя задържа и след това наруши подаването на Кийс, за да поведе с 2-0 във втория, който сервира при седмия си сетпойнт.

“Опитах се да се доверя на себе си, да вярвам. Това беше моят ключ”, каза 29-ата поставена Кудерметова, която ще се изправи срещу руснака Дария Касаткина на четвъртфиналите.

“Понякога се опитвах да играя по-силно, понякога със завъртане, малко по-умно. Днес свърших добра работа.”

Кудерметова, която не беше преминала третия кръг на сингъл в нито един от предишните си 12 големи турнира, направи пробив в началния гейм на третия сет, след като загуби с 40-0 и, с изключение на сервис пробив в четвъртия гейм , контролираше остатъка от мача.

Кийс беше подгласник на US Open 2017 и излизаше от полуфинал на Australian Open.

Касаткина изравни най-доброто си представяне в мажор, като стигна до четвъртфиналите с победа с 6-2, 6-2 Камила Джорджи.

20-ата поставена Касаткина спаси точка за брейк, докато сервираше за мача и я спечели при последователни непринудени грешки на Георги.

„Вълнувам се от четвъртфиналите на Ролан Гарос, най-важното“, каза Касаткина, която стигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция и Уимбълдън през 2018 г. „Няма значение кой е от другата страна на мрежата“.

Загубата на Кийс попречи на САЩ от четири жени да се класират за четвъртфиналите на Ролан Гарос за първи път от 2002 г. Слоун Стивънсшампионът на US Open за 2017 г. и 18-годишен Коко Гауф вече напреднала неделя.

Асошиейтед прес и Ройтерс допринесоха за този доклад.