Човек повръща в продължение на месеци, след като е приемал витамин D при почти 400x препоръчителна дневна доза

Лекарите издадоха предупреждение, че не само е напълно възможно предозирането с витамин D, но също така е и невероятно опасно, след като мъж в Обединеното кралство беше хоспитализиран в резултат на приемането на почти 400 пъти повече от препоръчителния дневно витамин D.

Въпреки че проучванията намекват за ползите от здравословните нива на витамин D в цялото пандемия, реалността е, че „хипервитаминозата D“ или интоксикацията с витамин D се увеличава. И това не е нещо, което трябва да се приема леко.

„В световен мащаб има нарастваща тенденция на хипервитаминоза D, клинично състояние, характеризиращо се с повишени серумни нива на витамин D3“, авторите на новото казус в Доклади за случаи на BMJ пишете.

„Като се има предвид неговият бавен оборот (полуживот от приблизително 2 месеца), по време на който се развива токсичност на витамин D, симптомите могат да продължат няколко седмици.“

В последния казус лекарите описват мъж на средна възраст в Обединеното кралство, който е бил хоспитализиран, след като е отишъл при своя лекар за повтарящо се повръщане, гадене, крампи на краката, шум в ушите, коремна болка, сухота в устата, повишена жажда и диария.

Симптомите му са продължили почти три месеца и той е загубил 28 паунда (12,7 кг) до момента, в който е прегледан.

Показателно е, че симптомите са започнали около един месец след като мъжът е започнал интензивен витаминен режим по съвет на диетолог.

Той търсеше допълнително лечение, след като преди това страдаше от множество здравословни проблеми, включително туберкулоза, натрупване на течност в мозъка, хроничен синузит, бактериален менингит и тумор на вътрешното ухо.

Въз основа на съвета на диетолога той започва да приема повече от 20 витаминни добавки без рецепта, съдържащи коктейл от мощни молекули.

По-долу е дневният списък с добавки:

  • витамин D 150 000 IU (дневната нужда е 400 IU)
  • витамин K2 100 (g (дневна нужда 100–300)g)
  • витамин Ц
  • витамин B9 (фолат) 1000 (g (дневна нужда 400)g)
  • витамин B2 (рибофлавин)
  • витамин B6
  • омега-3 2000 mg два пъти дневно (дневна нужда 200–500 mg)
  • и комбинация от други витаминиминерали и пробиотици, както и боракс на прах и натриев хлорид.

Когато симптомите му започнаха, той спря да приема коктейла, но симптомите продължиха.

Кръвните изследвания, направени от лекаря на мъжа, разкриха, че той има силно високи нива на калций, известни като хиперкалциемия – което е често срещан страничен ефект от предозиране на витамин D – леко повишени нива на магнезий и нива на витамин D седем пъти над необходимата сума.

Тестовете също разкриха, че бъбреците му не работят правилно (което не е неочаквано предвид високите концентрации на минерали и витамини, които приема).

Мъжът е хоспитализиран в продължение на осем дни и е лекуван с интравенозни течности, за да промие системата си, както и са му дадени бифосфонати, лекарства, които помагат за понижаване на нивата на калций в кръвта.

Дори два месеца след изписването му от болницата нивата на витамин D остават високи.

„Този ​​доклад допълнително подчертава потенциалната токсичност на добавките, които до голяма степен се считат за безопасни, докато не се приемат в небезопасни количества или в опасни комбинации,“ заключават авторите.

Препоръчителните количества витамин D обикновено могат да бъдат получени чрез разнообразна диета, а също и чрез излагане на слънчева светлина, пишат изследователите.

За щастие, отравянето с витамин D е относително рядко. Но с все повече хора, приемащи добавката през последните години, особено жени и деца, авторите призовават хората да са наясно със симптомите – които са различни, но са причинени най-вече от натрупване на излишен калций в кръвта.

Симптомите могат да включват сънливост, повръщане, запек, пептични язви, високо кръвно налягане, нарушен сърдечен ритъм, възпалително заболяване на очите, скованост на ставите и проблеми с бъбреците.

Авторите също така призовават за по-нататъшно осъзнаване и регулиране на потенциалната злоупотреба с добавки без рецепта, които могат да взаимодействат с лекарствата, отпускани с рецепта, и могат да причинят много вреда, ако се приемат неправилно.

Казусът е публикуван в Доклади за случаи на BMJ.

.